klasyczne białe koszule

Ponadczasowa klasyka w szafie

Na całym świecie nie istnieje taka szafa, w której zabrakłoby miejsca na białą koszulę. To ponadczasowy, uniwersalny i wszechstronny element ubioru każdej kobiety. Jej plusem jest to, że można ją założyć niemal do wszystkiego. A najlepsze jest to, że może ją nosić każda kobieta niezależnie od wieku, urody czy kształtów jakimi może się pochwalić.

Historia koszuli

Za początki koszuli uważa się czasy starożytności, kiedy to Rzymianki nosiły je jako tunikę owijaną szarfą. W średniowieczu natomiast pełniła rolę bielizny noszonej przez kobiety pod sukniami. Mężczyźni nosili je w bardziej widoczny sposób, w przeciwieństwie do kobiet, które starały się, by pozostały one niewidoczne. Kobiety z niższych sfer w swojej garderobie posiadały jedynie koszule zamiast sukni. Niekiedy posiadały jedną suknię więc zachowywały ją na ważne okazję, wtedy koszula pozostawała ich ubiorem do pracy. Tak naprawdę to mężczyźni spowodowali, że koszula stała się modna. W XVII/XVIII wieku koszula zaczęła być zdobiona różnymi falbanami, bufkami, marszczeniami czy nawet koronkami. Po XIX wieku, gdy nastąpiły wielkie zmiany w sposobie ubierania się kobiet, to damska koszula rozpoczęła swoją drogę na szczyt. Osiągnęła wtedy kształt, jaki powszechnie uznawany jest dzisiaj. Zmieniała się jedynie długość kołnierzyka czy materiał z jakiego była wykonana.

Jak dobrać perfekcyjną koszulę?

Przy wyborze koszuli swoją uwagę należy przede wszystkim skierować na materiał. Dobra koszula to taka, która wykonana jest z bawełny najlepszej jakości. Jest to niezmierne ważne, gdyż od tego jaki materiał będzie miała koszula, zależy to w jaki sposób będzie się ona układać na naszym ciele. Materiał będzie wpływał na jej przepuszczanie powietrza, nikt nie chciałby, aby w trakcie stresującego momentu w naszym życiu pokazać się w całej mokrej koszuli, prawda?

Wybierając koszulę powinniśmy także sprawdzać długość kołnierzyka. Kobiety o szczupłej budowie ciała powinny wybierać koszulę z wysokim kołnierzykiem, dzięki czemu będą wyglądać stylowo i elegancko. Z kolei kobieta charakteryzująca się niskim wzrostem i szerszą budową ciała, wybierając koszulę z wysokim kołnierzem spowoduje skrócenie swojej własnej szyi i sylwetki. Zakładając koszulę powinny pamiętać o tym, by odpiąć kilka guzików i lekko odchylić koszulę. Spowoduje to wysmuklenie sylwetki ku górze.

Istotne jest także znalezienie klasycznej koszuli z długim rękawem. Nie musi być zwyczajna i jednolita, charakteru nada jej oryginalny mankiet, guziki lub naszywka. Zakładając białą koszulę nie narażajmy się więc na nijakość, ale bądźmy gotowe na pokazanie siebie i własnego stylu. Przy ważnej dla nas okazji życiowej nada to nie tylko odwagi, ale także pewności siebie.