kobieta z białymi zębami

5 sposobów na wybielenie zębów w domu

Prawie każdy marzy o idealnych białych zębach, ale cena tych marzeń jest dość wysoka. Dowiedz się jak można wybielić zęby w domu, nie oddając za to dużej sumy pieniędzy pieniędzy. Przekonaj się czy samodzielne wybielanie zębów jest szkodliwe.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Przeglądając różne artykuły i poradniki można zetknąć się z ogromną ilością porad dotyczących wybielenia zębów. Pierwszym etapem wybielania zębów u dentysty jest usunięcie kamienia nazębnego. Tylko w taki sposób można osiągnąć wysokie efekty wybielania. Spośród wielu metod wybielania można wyodrębnić kilka najbardziej popularnych i przede wszystkim najbezpieczniejszych metod dla zębów :

  1. Paski wybielające – metoda, która polega, na stosowaniu specjalnych pasków z żelem wybielającym. Procedura jest dość prosta: przyklejanie pasków do zębów na 30 minut, 2 razy dziennie.
  2. Soda oczyszczona – popularny sposób wybielania zębów. Polega na robieniu roztworu z sody i płukania jamy ustnej lub  moczenia szczoteczki do zębów. Efekt widać  prawie od razu,  ale z czasem zęby stają się coraz to bardziej wrażliwe (niszczy się szkliwo).
  3. Olejek z drzewa herbacianego – procedura wygląda w ten sposób: najpierw trzeba wymyć zęby zwykłą pastą, potem na czystą szczoteczkę do zębów nalać parę kropel oleju i po raz drugi wymyć zęby. Metoda jest dość efektywna, ale smak i aromat oleju może wiele osób zniechęcić.
  4. Wybielające nakładki – nowoczesna metoda wybielania zębów. Specjalne nakładki z żelem nakładamy na zęby, procedura trwa około 20 minut. I tak można powtarzać codziennie. Nie jest szkodliwa, ale minusem jest to, że wybielane są tylko przednie części zębów. Nie można poddać temu zabiegowi zębów tylnych i bocznych.
  5. Wybielacz w sztyfcie – łatwy sposób wybielenia zębów. Polega na tym, że po czyszczeniu zębów, nakładamy na zęby wybielacz końcówką sztyftu. Stosować codziennie i przez 2 tygodnie.

Czy wybielanie jest szkodliwe?

Stomatolog i dziennikarz medyczny komentuje:  „Liczne badania kliniczne prowadzone w Polsce i na świecie wykazały, że wybielanie nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba” – mówi Elżbieta Grzesiak. „Tak naprawdę nie jest to wcale zmiana koloru tkanek zęba, tylko jego rozjaśnienie. Pod wpływem substancji chemicznych (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu) zawarte w szkliwie ciemne przebarwienia ulegają utlenieniu.”

Z drugiej strony, jeżeli człowiek pali lub pije za dużo kawy, alkoholu – w takim przypadku ciężko mówić o zdrowych zębach, a tym bardziej o ich  białej barwie. Dlatego, żeby osiągnąć promienny uśmiech nie wystarczy wdrożyć zastosowane powyżej techniki. Ważny jest także zdrowy tryb życia, prawidłowe żywienie.

Skutki wybielania zębów

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nikt nie daje stu procentowej gwarancji. Wszystko zależy od stanu zębów, i od dentysty, i od wybranej procedury w domu. Wybielenie  może doprowadzić do oparzenia dziąseł lub uszkodzenia szkliwa, co z kolei powoduje nadwrażliwość. W rezultacie wybielania grozi pojawienia się smug i ciemnych plam na zębach.

Zęby  można porównać z lustrem. Wszystko co jemy, pijemy, używamy odbija się na nich i  musimy o tym pamiętać.

 

Juliia Mykhailiuk