Stylizacja gotyk

Gothic Lolita – japoński odłamek wiktoriańskiej mody

Jeśli kiedykolwiek uwiodła cię moda wprost z salonów wiktoriańskiej Anglii, bądź też styl gotycki w różnych swoich formach i odmianach, całkiem możliwe, że znasz już termin „Gothic Lolita”. Ale być może twoje zainteresowanie modą wiążę się z wdychaniem do przepięknych dziewiętnastowiecznych sukien opływających ciała aktorek w filmach lub na zaplanowanych szczegółowo sesjach zdjęciowych. I moda, ale także poniekąd styl życia z dalekiej nam Japonii jest ci wciąż obca. A warto się zapoznać z nią właśnie choćby dla samego piękna falbaniastych sukienek czy ekscentrycznych dodatków, które nawet jeśli nie znajdą się w twojej szafie, na pewno będą źródłem wielu modowych inspiracji.

Styl pracy i życia Japończyków

Życie ucznia czy później pracownika w Japonii wypełnione jest nauką a następnie pracą. Obowiązujący szkolny mundurek w burych kolorach oraz różnego rodzaju zakazy odnośnie wyglądu, doprowadzają do tego, iż wiele osób pragnących poprzez swój wygląd wyrazić siebie, jest zmuszonych do ubierania się podług ustalonych form. Nic więc dziwnego, kiedy po zajęciach szkolnych młodzież chcę wreszcie móc pokazać siebie – i to na wiele różnych sposobów. Harajuku, czyli dzielnica Tokio w której to często zbiera się tłum różnokolorowych, wystrojonych, czasem wręcz przebranych za fikcyjne (bądź nie) postacie, nazywane cosplay – od połączenia słów z języka angielskiego costume (ubiór) oraz playing (zabawa) jest najlepszym przykładem tego, że Japonia modą żyje, a młodzi ludzi są najbardziej kreatywni i twórczy. Śledząc modę z tokijskich ulic, nie da się zauważyć dziewczyn wystylizowanych na poniekąd żywe lalki, niewinne, ale kuszące swoim wyglądem ciekawskie oczy nie tylko turystów. Najważniejsze o czym należy wspomnieć mówiąc o tym konkretnym stylu modowym jest to, iż styl Lolity posiada wiele odmian, swoich pod-stylów. Dziś chciałabym się zająć bodaj najpopularniejszą, właśnie odmianą Lolita Fashion charakteryzującą się nawiązaniami gotyckimi. Stąd Gothic Lolita.

Charakterystyka stylu Gothic Lolita

Gotycką lolitę charakteryzują przede wszystkim kolory – czerń, ciemne czerwienie, granat, czasem brąz. Ubiór w jaśniejszych tonach zaliczyć można już do innej podkategorii. Dlatego barwa stroju wydaje się elementem nieodłącznym do kategoryzowania danego nurtu Fashion Lolita. Dla zaznajomionych osób ze stylem wiktoriańskim, ale też tym z czasów Rokoko, łatwo jest zobrazować sobie strój, który dziś unowocześniony, przywdziewa na siebie dziewczyna lub chłopak, identyfikujący się z nurtem Gothic Lolita Fashion. Falbanka, koronka, stójka, kołnierzyk, to tylko kilka komponentów dopracowanego ubioru gotyckiej lolity. Sukienka, albo spódniczka z koszulą wzbogaconą o koronkę, falbankę lub żabot, choć niejednokrotnie bez żadnych aplikacji, równie często to właśnie one nadają charakter całości. A obrazkowych zdobień może być mnogość – od motywów kojarzonych głównie z dzieciństwem, takich jak lizaki, cukierki, kucyki, koniki na biegunach, po te bardziej wyraziste, wciąż jednak bajeczne i utrzymane w odpowiednim stylu. Niemniej ważne wydają się dodatki – a jest ich wiele. Koniecznie parasolka, obróżka, dusik czy jak kto woli choker, rajstopy z wzorami, podkolanówki, torebeczka, często o unikatowym kształcie, na przykład serca.

Makijaż w stylu Gothic Lolita

W stylu gotyckich lolit liczy się także makijaż. Podkreślone oczy, wyraziste usta, biała, niemal porcelanowa cera. Do tego upięte w koczek lub rozpuszczone włosy, nieraz podpięte spinką z kokardą, lub wręcz udekorowane opaską z woalką, kwiatkami lub kapelusikiem. Odpowiednie buty, zazwyczaj platformy. Cały strój Gothic Lolity to dopracowany w szczegółach ubiór, który sprawia, że można choćby na chwilę cofnąć się w czasie. Można wyrazić siebie, pewną tęsknotę za czymś, czego nawet nigdy się nie poznało.

 

Gothic Lolita na co dzień

Pewne elementy stroju gotyckiej lolity zagościły na wybiegach czy w znanych nam sieciówkach. Istnieje także mnóstwo sklepów, specjalizujących się w tego typu  modowym nurcie, głównie zlokalizowanych w Japonii, ale z możliwością zakupów online, takich jak Bodyline. Jednakże największą frajdę zapewnia uszycie własnoręczne sukni, spódniczki czy po prostu wykonanie dodatków, które mogą być zwieńczeniem ubioru. Gothic Lolita stanowi wspaniałą inspirację, dlatego jeśli następnym razem będziesz kupować koronkową czarną sukienkę, wciąż popularną aksamitkę czy być może podkolanówki, prawdopodobnie wspomnisz, że to wszystko dzięki stylowi, który świeci triumfy w Japonii.

 

Katarzyna Daniel