dzieci bawiące się podczas zimy

Jak spędzać czas z dzieckiem?

Zima to specyficzny czas, w którym często nasza aktywność maleje, nie mamy też pomysłów na atrakcyjne spędzenie czasu z dzieckiem. Wystarczy tylko poszukać inspiracji, a wolny czas może zamienić się w świetną zabawę, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

5 pomysłów na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem w zimie

Nuda w zimę? Nic z tych rzeczy! Oto najlepsze sposoby, na spędzanie czasu z dzieckiem w każdą pogodę.

 1. Zabawy na świeżym powietrzu – zima to równie dobra pora na aktywne spędzanie czasu, jak i lato. Rodzice mogą zorganizować bitwę na śnieżki, lepienie bałwana lub śnieżnego zamku czy kulig. Nawet zwykły spacer może być częścią edukacji dziecka (np. ciekawe opowieści o płatkach śniegu), które potem może zaowocować rysunkami, wyklejankami, wierszykami czy opowiadaniami związanymi z zimą. Można także robić zdjęcia w trakcie spaceru i aktywności dzieci, by potem cieszyć się długo zimową pamiątką.
 2. Bajkowy maraton filmowy – wystarczy przygotować popcorn, kilka przekąsek i wypożyczyć bajki dla dzieci, a wieczór na pewno nie będzie nudny
 3. Zabawy w domu – kalambury, gry planszowe, statki, mini bal karnawałowy
 4. Wspólne zabawy w kuchni – pieczenie ciasteczek, pierniczków czy przygotowanie kanapek z motywami zimowymi (np. bałwanki z jajka, pomidorowy Mikołaj)
 5. Lodowisko – wspólna nauka jazdy na łyżwach to doskonały pomysł na zabawę dla dziecka i rodziców

W okresie ferii wiele Miejskich Ośrodków Kultury przygotowuje specjalną ofertę wydarzeń dla dzieci, z której także można skorzystać – seanse filmowe, przedstawienia teatralne czy różnego rodzaju warsztaty. Inną formą spędzenia czasu może być basen lub siłownia na świeżym powietrzu.

 

Atrakcje zimowe dla dzieci na Śląsku

Zimą atrakcje dla dzieci nie obfitują może w bardzo różnorodny sposób, ale są równie ciekawe jak w okresie wiosenno-letnim. Najpopularniejszą formą spędzania czasu w zimie są z pewnością miejsca, gdzie znajdują się stoki narciarskie. Możemy zapisać dziecko do szkółki narciarskiej i pozwolić mu na odkrycie w sobie nowego talentu. Inną opcją jest nauka jazdy na snowboardzie. Takie atrakcje czekają na nas między innymi w  Bielsku-Białej, Istebnej, Brennej, Szczyrku, Wiśle, Ustroniu czy Morsku ( okolice Zawiercia).

Poza tą oczywistą formą spędzania czasu w zimie województwo śląskie ma dla nas szeroki wachlarz możliwości aby zapewnić dziecku i całej rodzinie aktywną,  a nawet edukacyjną opcję relaksu. Warto zapoznać się z miejscami, gdzie cała rodzina może nauczyć się czegoś nowego, poznać historię i pozwiedzać ciekawe miejsca. Oto kilka przykładów:

 • Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie
 • Muzeum Śląskie (Katowice)
 • Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach
 • Centralne Muzeum Pożarnictwa (Mysłowice)
 • Palmiarnia w Gliwicach
 • Planetarium Śląskie (Chorzów)
 • Studio Filmów Rysunkowych (Bielsko-Biała)
 • Teatr Lalek Banialuka (Bielsko-Biała)

Edukacja i poznawanie nowych miejsc może być bardzo pouczające i ekscytujące. Wszystko zależy od tego, jakie mamy podejście i czego chcemy nauczyć nasze dzieci. Takie wycieczki z pewnością będą świetnym rozwiązaniem, pozbawionym nudy. Jeżeli jednak wolimy sprawić naszym pociechom trochę radości z zabawy, to możemy również wybierać wiele ciekawych opcji. Kilka przykładowych miejsc znajduje się poniżej:

 • Bawialnie – znakomity sposób na wesołe i bezpieczne zapewnienie czasu dzieciom, które mogą spożytkować swoją energię, a także ćwiczyć koordynację ruchową oraz integrować się z innymi dziećmi. W takich miejscach najczęściej znajdują się baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie, labirynty czy automaty do gier. Takie miejsca są obecnie zarówno w większych miastach (np. Katowice, Gliwice, Bytom), jak i w mniejszych miejscowościach.
 • Trampoliny – to coraz popularniejszy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Parki trampolin powstają w wielu miastach, między innymi w Katowicach, Zabrzu czy Chorzowie. Tutaj rozrywkę znajdzie dla siebie każdy – baseny z gąbkami, ścieżki akrobatyczne, areny do zbijaka i trampoliny to świetna alternatywa dla całej rodziny.
 • Ścianki wspinaczkowe – opcja dla tych, którzy lubią wyzwania i odrobinę adrenaliny. Dla dzieci przeznaczone są specjalne ścianki z dużą ilością chwytów, które mają kształty zwierząt lub samochodów. W takim miejscu można także zorganizować urodziny dziecka z wieloma atrakcjami. Ścianki znajdziemy w Zabrzu, Sosnowcu, Katowicach czy Tarnowskich Górach.
 • Aquapark – to coś więcej niż zwykły basen, to raj dla tych, którzy kochają spędzać czas w wodzie. Znajdziemy tutaj zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny, baseny z falami, brodziki. W ofercie jest także nauka pływania, zabawy dla dzieci i konkursy. Najchętniej odwiedzane miejsca to Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Wisła, Ruda Śląska i Wisła.
 • Laserowy Paintball – coraz popularniejsza forma zabawy, w której zamiast kulek użyty został laser. Dzieci mogą poczuć się jak w grze dzięki specjalnemu oświetleniu, ledom czy stroboskopom. Taka atrakcja czeka na nas między innymi w Rybniku, Katowicach i Sosnowcu.
 • Całoroczny plac zabaw w Bielsku-Białej – tutaj znajdziemy mosty wietnamskie, drabinki linowe, kładki, zjeżdżalnie, labirynty, basen z piłeczkami, piłkarzyki, flippery.
 • Escape room – czyli kraina zagadek dla dzieci. To świetny pomysł na wspólną zabawę – odgadywanie zagadek, dzięki którym można wydostać się z danego pomieszczenia, pobudza myślenie i wyobraźnię, a przy tym jest niecodzienną rozrywką. Takie miejsce można znaleźć na przykład w Katowicach.

Jak widać, propozycji typowo rozrywkowych jest bardzo wiele i są one tak różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto więc aby rodzice nie popadali w rutynę i proponowali swoim dzieciom interesujące formy spędzania czasu. Dzięki temu będziecie bliżej siebie, a zima może szybciej minie.

 

Katarzyna Bałdyka