kobieta na łące

Jak wykryć alergię?

Nieustanny katar, suchy kaszel, uciążliwe swędzenie oraz trudności w oddychaniu, to objawy które każdemu alergikowi są doskonale znane. Jednak często potrafią być mylne i wcale nie wskazują na objawy alergii. Nasze dolegliwości często kwalifikują inne schorzenia lub po prostu wydaje się, że borykamy się ze zwykłym przeziębieniem. Ze względu na brak konkretnej specyfiki symptomów alergii, ciężko jest stwierdzić prawidłową diagnozę. Ponadto choroba nie musi być wykryta w najmłodszych latach naszego życia, ponieważ może rozwijać się wraz z dojrzewaniem, a nawet w dorosłym wieku. Jednym z objawów, który bardziej nakieruje nas na zdiagnozowanie alergiiwysypki i uczulenia, które zazwyczaj są oznaką nietolerancji poszczególnych alergenów. Mogą być spowodowane nieprawidłowym przyswajaniem niektórych składników jedzenia lub czynnikami zewnętrznymi np. roztocza lub pyłki traw. Niezależnie od tego czy objawy są mniej lub bardziej uciążliwe, nie należy ich lekceważyć. Jeśli przez dłuższy czas borykamy się z powyższymi symptomami, zaleca się skorzystanie z porady alergologa, który pomoże nam zdiagnozować alergię oraz jej rodzaj. Jednak zanim zdecydujesz się na wizytę, postaramy się przybliżyć problem alergii oraz jej źródło.

Co to jest alergia?

Alergia zwana jest inaczej nadwrażliwością na poszczególne alergeny. Czym są alergeny? To antygeny, które powodują niewłaściwą reakcję naszego układu immunologicznego. Przejawia się różnymi symptomami – liczne uczulenia, pokrzywki, wysypki, katar sienny, duszący kaszel lub ogólne trudności z oddychaniem, łzawienie i swędzenie oczu, a w skrajnych przypadkach zdarza się nawet wstrząs anafilaktyczny. Reakcje alergiczne spowodowane są poprzez wytworzenie przeciwciał na dany alergen. Kiedy mamy z nim częsty i bezpośredni kontakt nasz organizm reaguje w postaci stanów zapalnych (zmiany skórne, swędzące i spuchnięte oczy, katar itp.). Komórki odpornościowe głównie wytwarzają substancję zwaną histaminą, która jest sprawcą uciążliwego swędzenia, dlatego też w leczeniu alergii często stosujemy tabletki antyhistaminowe, które pomagają zmniejszyć lub nawet zatrzymać reakcje na poszczególne alergeny. Alergia najczęściej dziedziczymy po rodzicach lub innych członkach rodziny, jednak wpływ na jej występowanie ma również środowisko, w którym żyjemy. W dużych miastach, rozwiniętych przemysłowo, ryzyko wystąpienia alergii jest znacznie większe, ponieważ spowodowane jest przez liczne zanieczyszczenia. Często również przebywanie wśród dużej wilgoci lub przeciwnie, w miejscach bardzo suchych, jest niekorzystne dla alergików, którzy momentalnie reagują na niedogodne warunki. Wydawać by się mogło, że idealnym miejscem na uniknięcie choroby jest środowisko wiejskie. Nic bardziej mylnego, ponieważ pyłki drzew, traw oraz pola uprawne są zbiorowiskiem silnych alergenów. Obszarem,  który najlepiej wpływa na samopoczucie dotkniętych chorobą, jest klimat morski lub górski, szczególnie minimalizujący problemy z oddychaniem. Objawów alergii nie można zaniechać, ponieważ nieleczona może doprowadzić do przewlekłej astmy. Niepokojące i nieustępujące objawy są sygnałem, aby zasięgnąć o poradę lekarza-specjalisty. Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu leczenia, dowiedz się jaki jest następny krok po rozpoznaniu choroby.

Na czym polegają testy alergiczne?

Kiedy mamy już pewność, że nasze dolegliwości wiążą się z alergią, następnym krokiem jest wykonanie testów alergicznych. W jakim celu? Istnieje wiele czynników, które mogą podrażniać i powodować reakcje alergiczne. Zawiera się w nich np. sierść zwierząt, roztocza, pyłki traw itp.     Na nasilenie objawów wpływają również środki chemiczne np. w postaci proszków i płynów do prania. Wskazane jest również, by zwracać uwagę na żywność, która coraz częściej jest genetycznie modyfikowana. Owoce i warzywa same w sobie często są jednymi z głównych sprawców uczuleń, a w szczególności te, które przybierają nienaturalne kształty mogą mieć ogromny wpływ na rozwój alergii. Ważne jest, aby również zwracać uwagę na produkty mleczne, które nie zawierają laktozy, bowiem nietolerancja cukru mlecznego może doprowadzić nie tylko do zmian skórnych, lecz nawet do silnych bólów żołądka. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej poznać listę substancji lub czynników, które powodują naszą alergię, żeby podjąć odpowiednie leczenie. Testy alergiczne wykonuje się w celu rozpoznania alergenów, które nas uczulają, a następnie dopasowania odpowiedniej szczepionki, którą stosujemy w procesie odczulania (uodporniania organizmu na poszczególne alergeny) lub tabletek antyhistaminowych, które zminimalizują poczucie świądu i ustabilizują podatność na alergeny.

Rodzaje testów alergicznych

Wyróżnia się kilka typów testów alergicznych, którym poddani są pacjenci. Zazwyczaj są to zabiegi bezbolesne, jednak mogą być uciążliwe ze względu na podrażnienia skóry lub silne uczucie świądu.

  • Testy skórne

stosowanie testów skórnych wykorzystuje się głównie do wykrycia uczuleń dotyczących pyłków roślin, sierści zwierząt, roztoczy oraz zarodników grzybów. Polegają one na wprowadzeniu cieczy zawierającej dane alergeny bezpośrednio do organizmu lub na ich kontakcie z podrażnioną skórą. Stopień nasilenia alergii na poszczególne alergeny zależy od wielkości bąbli, które powstają w ciągu kilkudziesięciu/kilkunastu minut od kontaktu alergenów z pacjentem. Im większy odczyn, tym większa podatność i wrażliwość na dany alergen. Podczas testów zazwyczaj pacjent zmaga się z silnym świądem oraz zaczerwienieniem skóry, które odczuwamy na skutek kontaktu z alergenami. Ponadto około 2 tygodnie/tydzień przed zaplanowanym badaniem, wskazane jest aby zaprzestać przyjmowanie leków antyhistaminowych. Ma to na celu uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników testu, jednak po każdym zabiegu pacjent otrzymuje odpowiednią dawkę lekarstw, które zniwelują powstały odczyn. Spośród testów skórnych wyróżnia się poszczególne kategorie:
Test punktowy, który polega na naniesieniu niewielkiej ilości substancji zawierającej alergen  na skórę, a następnie zaznaczone miejsca lekko nakłuwa się igłą, tak aby ciecz mogła dostać się bezpośrednio do organizmu.

Test skaryfikacyjny, który ma na celu kontakt cieczy zmieszanej z danym alergenem z podrażnioną skórą.

Test śródskórny, dostarczenie specyfiku wraz z alergenami bezpośrednio pod skórę, najczęściej za pomocą zastrzyku.

  • Testy na podstawie badania krwi

czyli pobranie krwi w celu dokładnego wykrycia nadwrażliwości głównie związanej z alergią pokarmową lub wziewną. Badanie krwi w laboratorium może potrwać do kilku dni, jest również dość kosztowne, jednak jego największą zaletą są szczegółowe wyniki i analiza. Doskonała opcja dla osób, które zmagają się z silną alergią i nie mogą pozwolić sobie na zaprzestanie przyjmowania leków antyhistaminowych (co jest wymagane w testach skórnych).

  • Testy płatkowe

pozwalają zbadać nadwrażliwość na takie związki jak metale, środki chemiczne oraz różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Głównym celem jest zbadanie reakcji alergicznej występującej w kontakcie z tkaninami, proszkami i płynami do prania lub perfumami. Dane testy wykonuje się w przypadku wystąpienia atopowego zapalenia skóry (podrażnienia, uczulenia, pokrzywki). Technika, którą się charakteryzują to wykorzystanie plastrów, zawierających w sobie dane alergeny, które pacjent musi nosić przez około dwie doby, aby uzyskać wyniki.

  • Testy ekspozycyjne

mają na celu udzielenie dodatkowych informacji w procesie odczulania lub są potwierdzeniem wcześniej wykonanych testów skórnych. Przeprowadza się jej poprzez wprowadzenie alergenu do organizmu w ten sam sposób, w jaki dostaje się do niego naturalnie. Np. drogą nosową, poprzez spojówki, drogą oddechową lub pokarmową.

  • Testy kontaktowe

Również stosowane w wykryciu wrażliwości na związki chemiczne. Podrażnioną skórę pokrywa się maścią lub emulsją zawierającą poszczególne alergeny, które dopiero zakleja się plastrami.

Szybkie rozpoznanie alergii oraz jej przyczyn jest bardzo istotne w procesie leczenia, ponieważ w przypadkach przewlekłych, choroba ma charakter postępujący, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej dowiedzieć się, co nas uczula i jak temu zapobiec. Jeśli zauważyłeś/aś wymienione wyżej objawy alergii oraz utrzymują się one przez dłuższy czas, nie czekaj, zgłoś się o poradę do alergologa już dziś i powiedz „STOP” dokuczliwym alergenom!

Sonia Adamkiewicz