Niemcy

Praca w Niemczech – czy nadal się opłaca?

Niemcy to jeden z głównych kierunkowych emigracji zarobkowej Polaków. Nasz zachodni sąsiad oferuje wyższe płace, jest blisko położony a biur pośrednictwa pracy, które organizują czy to stałe, czy też sezonowe zatrudnienie jest przynajmniej kilka. Z drugiej strony płace w Polsce systematycznie rosną, bezrobocie maleje a coraz więcej pracodawców walczy o pracownika. Nasuwa się więc pytanie, czy warto dziś emigrować za pracą do Niemiec? Sprawdź czy takie rozwiązanie nadal się opłaca!

Plusy pracy w Niemczech

Praca za granicą oferuje przede wszystkim dużo większe zarobki za wykonywaną pracę. W Niemczech stawka minimalna to średnio prawie 9 euro brutto za godzinę pracy, co przebija większość polskich ofert za proste prace w sektorze sadowniczym czy budowlanym. Płaca rośnie oczywiście wraz z kwalifikacjami i opanowanym zawodem, przez co w Niemczech spotkać można sporo rodzimych spawaczy, wykwalifikowanych budowlańców, pielęgniarek czy lekarzy. Znalezienie zatrudnienia nie jest więc trudne, bowiem jest wiele wolnych miejsc pracy. Czy poza zarobkami coś przemawia za pracą u zachodniego sąsiada? Na pewno sam fakt, że Niemcy sąsiadują z nami ułatwia podjęcie decyzji o wyjeździe, szczególnie, gdy nasza praca znajduje się we wschodnich landach. Powrót na weekend do rodziny czy krótki urlop nie są problemem, funkcjonuje bowiem wiele połączeń lotniczych, kolejowych i autobusowych. Jeśli praca w Niemczech nam się spodoba i przepracujemy odpowiednio długi okres, możemy liczyć na pomoc socjalną państwa. A warto wskazać, że Niemcy mają ten sektor wyjątkowo rozbudowany, można więc liczyć na dodatki na dzieci, jak i zasiłek mieszkaniowy oraz inne dodatkowe udogodnienia.

Minusy pracy w Niemczech

Stała praca za granicą wiąże się zwykle z opuszczeniem rodziny, przyjaciół i porzuceniem wszystkich znajomości zawartych w ciągu dotychczasowego pobytu w Polsce. Sprowadzenie bliskich trwa zwykle sporo czasu, wcześniej trzeba bowiem nabyć lub wynająć odpowiednie lokum. Niemcy wyznają zasadę „porządek musi być”, co objawia się nie tylko dobrym zorganizowaniem ich kraju, ale także potężną biurokracją, która potrafi przytłoczyć nawet przyzwyczajonych do niej polaków. Po przybyciu na terytorium naszych zachodnich sąsiadów należy wykonać szereg obowiązków urzędowych, jak choćby obowiązek meldunkowy, czy wyrobienie sobie numerów podatkowych i ubezpieczeniowych. Praca w Niemczech wymaga również poznania obcego języka, który dla wielu z nas jest trudny i nienaturalny.

Jak więc widać, praca w Niemczech nie zawsze okazuje się tak korzystna jak początkowo mogłoby się wydawać. Warto więc przeanalizować, czy z naszym wykształceniem emigracja jest opłacalna. I dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyjazdu.