Przygotowanie aparatu na zęby

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie wiele osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. To dobry sposób na widoczną poprawę stanu uzębienia oraz wyleczenie wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd zębów, ale ma wpływ również na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Posiadając piękne i proste zęby dużo częściej się uśmiechamy, dzięki czemu jesteśmy bardziej radośni oraz lepiej odbierani przez ludzi, z którymi mamy styczność.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Aby zyskać równe zęby i piękny uśmiech można wybierać wśród wielu aparatów, które zostaną dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Aparat ruchomy – inna nazwa tego rodzaju aparatu to aparat zdejmowany lub wyjmowany (ponieważ nie trzeba cały czas go nosić). Można zdjąć go w dowolnie wybranym momencie, a potem znów założyć. Najczęściej składają się one z akrylowej płyty oraz dodatkowych elementów wykonanych z drutów. Tego rodzaju aparat wystarczy nosić przez taki okres czasu w ciągu doby, jaki zaleci lekarz. Bardzo często korzystają z niego najmłodsi pacjenci, czyli dzieci.

 

  • Aparat stały – ten rodzaj aparatu działa przez 24 godziny na dobę. Ogólny czas leczenia tym aparatem ortodontycznym zależy od indywidualnych przypadków, jednak co do zasady efekty mogą być widoczne po roku, a nawet dwóch. Stosowany jest przede wszystkim do leczenia poważniejszych wad zgryzu. Co ważne, mogą go używać jedynie osoby, które posiadają wszystkie zęby stałe. Wyróżnia się klika rodzajów stałych aparatów ortodontycznych:

-metalowe,

-estetyczne,

-ling walne (językowe),

-tytanowe,

-samoligaturujące

  • Aparat typu Clear Aligner – to aparat ortodontyczny nowej technologii. Jest to najmniej widoczny aparat, ponieważ składa się z przezroczystych nakładek na zęby, które w każdej chwili można po prostu zdjąć.

Od czego zależy wybór aparatu ortodontycznego?

Jak widać jest naprawdę wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Wybór odpowiedniego wariantu nie jest do końca dowolny – zależy przede wszystkim od: wieku osoby, która ma nosić aparat ortodontyczny; wad zgryzu, jakie mają zostać wyleczone oraz od oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych. Jednak i tak ostateczną decyzję dotyczącą wyboru właściwego dla nas aparatu podejmuje ortodonta.

Aparat ortodontyczny staje się swego rodzaju atrybutem dzisiejszych czasów. Dzięki niemu można poprawić wygląd swojej jamy ustnej, jednocześnie może być to element wizerunku każdego z nas. Ortodoncja oferuje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, dzięki temu każdy może znaleźć aparat zgodny z jego potrzebami. Znajdź już teraz aparat ortodontyczny idealny dla siebie!